Regulatory Committee

The Regulatory Committee makes decisions about planning applications, licensing, and arrangements for various types of appeals. This meeting is open to the public, unless otherwise stated.
15 May 2012 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Mark Cargill Vice-Chair 15/05/2018 - current 93%
Labour
Councillor Richard Chattaway Member 29/07/2019 - current 100%
Conservative
Councillor John Cooke Member 21/05/2019 - current 100%
Liberal Democrat
Councillor Bill Gifford Member 23/05/2017 - current 77%
Labour
Councillor Bill Olner Chair 21/05/2013 - current 95%
Conservative
Councillor Anne Parry Member 21/05/2019 - current 50%
Conservative
Councillor David Reilly Member 21/05/2019 - current 85%
Liberal Democrat
Councillor Clive Rickhards Member 06/10/2013 - current 87%
Liberal Democrat
Councillor Kate Rolfe Member 21/05/2019 - current 69%
Conservative
Councillor Jill Simpson-Vince Member 21/05/2019 - current 100%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

Contacts

TitleTypeDetailsNotes
Helen BarnsleyContact Email Addresshelenbarnsley@warwickshire.gov.ukHelen Barnsley is the Democratic Services Officer for Regulatory Committee