Health and Wellbeing Board

The Health and Wellbeing Board provides an overview of health service delivery across Warwickshire. This meeting is open to the public, unless otherwise stated.
15 May 2012 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor Les Caborn Member 19/05/2015 - current 62%
Labour
Councillor John Holland Member 23/05/2017 - current 80%
Conservative
Councillor Jeff Morgan Member 23/05/2017 - current 40%
Conservative
Councillor Izzi Seccombe Chair 21/05/2013 - current 82%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 appointees/vacancies that match search criteria
Councillor Emma Crane RBC External Member 23/05/2017 - current 20%
Rachael Danter External Member 02/05/2018 - current 0%
Russell Hardy SWFT External Member 23/09/2015 - current 27%
Councillor Tony Jefferson (SDC) External Member 23/01/2017 - current 71%
Councillor Barry Longden (NBBC) External Member 18/05/2016 - current 75%
Andy Meehan UHCW External Member 23/09/2015 - current 40%
Sarah Raistrick External Member 02/05/2018 - current 0%
Philip Seccombe (PCC) Member 02/05/2018 - current 0%
Jagter Singh CWPT External Member 23/09/2015 - current 20%
Prem Singh External Member 02/05/2018 - current 0%

Officers

NameRoleMembership DatesAttendance
Dr John Linnane Director of Public Health 22/05/2013 - current 85%
Nigel Minns Strategic Director for People 01/10/2017 - current 33%

Other Information

Contacts

TitleTypeDetailsNotes
Paul SpencerContact Email Addresspaulspencer@warwickshire.gov.ukPaul Spencer is Democratic Services Officer